Loznica dobila novi kamion smećar vredan 21 milion dinara (video)
Ministarstvo zaštite životne sredine obezbedilo je još jedan novi kamion smećar za potrebe KJP „Naš dom“ u Loznici, vredan 21 milion dinara, a primopredaja vozila obavljena je danas na poligonu kvantaške pijace u Klupcima.
Predstavnike ministarstva dočekala je gradonačelnica Loznice Dragana Lukić sa saradnicima i direktorom KJP „Naš dom“ Tomislavom Mandićem. Prilikom potpisivanja ugovora i primopredaje vozila, gradonačelnica je istakla da se novom donacijom pravi još jedan važan korak ka efikasnijem sakupljanju, transportu i odlaganju otpada na teritoriji grada.
– Nakon kamiona koji smo dobili početkom oktobra prošle godine, ovo novo vozilo omogućiće kvalitetnije funkcionisanje komunalnog sistema, ali i odlazak u najudaljenije mesne zajednice. Paralelno sa tim, gradska uprava je tokom prošle godine iz budžeta nabavila jedan kamion smećar, dok već u julu planiramo kupovinu još jednog vozila iz gradskog budžeta. Sve to radimo kako bismo obnovili dotrajalu mehanizaciju „Našeg doma“ i pokrili celokupnu teritoriju grada obaveznim iznošenjem smeća – rekla je Lukićeva.
Ona je podsetila da je tokom 2025. i krajem 2024. godine obavezno iznošenje smeća prošireno na osam mesnih zajednica, dok je u planu da tokom ove godine program bude proširen na još sedam.
– To je jedan od preduslova za priključenje regionalnoj deponiji „Eko-Tamnava“ u Kalenću kod Uba. Usvojili smo lokalni plan upravljanja otpadom, a sledeći korak je određivanje parcele za transfer-stanicu sa reciklažnim dvorištem. Projekat zatvaranja postojeće nesanitarne deponije nalazi se u završnoj fazi i očekujemo početak radova tokom ove godine. Zahvalni smo Ministarstvu zaštite životne sredine na podršci i pomoći u ovom procesu, jer svi zajedno radimo na čistijoj i zdravijoj životnoj sredini – poručila je gradonačelnica.
Direktor KJP „Naš dom“ Tomislav Mandić rekao je da je Loznica jedna od dvadeset lokalnih samouprava koje su dobile vozila na konkursu resornog ministarstva.
– Tokom prošle godine sanirali smo više od deset nelegalnih deponija, a ove godine još sedam, što je bio jedan od uslova za dobijanje sredstava. Drugi uslovi odnosili su se na broj stanovnika, proces zatvaranja gradske deponije i izgradnju transfer-stanice, a sve to smo ispunili. Ovo je drugo vozilo koje nam je država obezbedila za samo osam meseci, što ranije nije bio slučaj. Kamion marke „reno“ ima zapreminu od 16 kubika i koristićemo ga prvenstveno u najudaljenijim mesnim zajednicama poput Pomijače, Čokešine i Sipulje – rekao je Mandić.
Nabavkom novog vozila Loznica nastavlja modernizaciju komunalne opreme i unapređenje sistema upravljanja otpadom, sa ciljem da sve mesne zajednice budu obuhvaćene organizovanim iznošenjem smeća i kvalitetnijom komunalnom uslugom.

