Prešao u umetnike: Pogledajte crteže Kristijana Golubovića

224819_kristijan-golubovic-foto-01-alo-sasa-maricic_orig

Kristijan Golubović, najpoznatiji akter dokumentarca „Vidimo se u čitulji“ ne prestaje da iznenađuje. Ovaj dokumentarac spada u one koje je pogledao skoro svako, a sada imamo priliku i da pogledamo radove čuvenog momka sa beogradskog asfalta.

„Vidimo se u crtežu “ je naziv izložbe i ujedno i koncept projekta Udruženja “ Art Brut Serbia” iz Beograda, koji ima za cilj osnivanje PRISON ART scene u Srbiji, i inspirisan je filmom ”Vidimo se u čitulji” autora Aleksandra Kneževića i Vojislava Tufegdžića, u kome jedan od aktera govori da preko crtanja, vajanja, izrada perli i pisanja, beži u “zdrav razum”. Igrom slučaja, baš taj momak je Kristijan Golubović.

kristijan_1395916834Umetnički pravac ART BRUT, koji je 1947.godine osnovao francuski slikar Žan Dibife i u sistem umetničke vrednosti uveo umetnost marginalizovanih grupa ljudi i pojedinaca i na taj način pokrenuo lavinu novih umetničkih izraza i novog viđenja čoveka.

Za početak realizacije projekta izabrali smo izložbu radova Kristijana Golubovića koji u medijima otvoreno govori o sebi i o onome šta se dešavalo devedesetih, a mogli smo ga čuti i kako priča o svojim crtežima, koje je, uglavnom, radio u zatvorima. O njegovom likovnom stvaralaštvu se vrlo malo zna. Kristijan više od dvadeset godina crta, radi akvarele, kolaže, lutke od papira, skulpture od pruća, čačkalica i mermera… U njima on opisuje svoj odnos prema sebi, porodici, prijateljima… Ukratko, revidira sopstveni život. 

Na njegovim likovnim radovima nisu prikazani eskapistički psihološki momenti, nema banalnosti i površnosti – naprotiv – svaki rad prikazuje jasno definisan stav sa neobičnim likovnim rešenjima i simbolikom. Crteži su, pretežno, rađeni markerima na kvalitetnom papiru, brižljivo sortirani po periodima i mestima na kojima su rađeni. Preovladavaju crvena i crna boja, za koju Kristijan smatra da najbolje pokazuju njegov život rastrzan između strasti, krvi i smrti.

kristijan_1_1395916836Najčešći motivi u njegovim radovima su: ptice, ribe, raspeće Hristovo, ikone, Adam i Eva… Posebno su zanimljivi crteži na kovertama od dobijenih pisama u zatvoru. U crtežima gde prikazuje svoje viđenje pravoslavnih ikona izuzima crtanje lica svetaca jer, kako kaže, nije dostojan te lepote i čistote.

Nekoliko beogradskih galerija i kulturnih centara odbilo je da se u njihovom prostoru postavi izložba slika Kristijana Golubovića. Alternativni kulturni centar u Gračanici je odlučio da pruži podršku i omogući izložbu gde će ona i biti otvorena 3. aprila u 20.30 časova.

Izvor: Nadlanu

video-studio-photography-vel-2-300

Kamera prelaz Šepak

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Pratite nas