Novi model za ugrožene: Moraju da zarade socijalnu pomoć

Na inicijativu predsednika opštine Miroslava Mićića, u Ljuboviji se odskora pomoć socijalno ugroženima dodeljuje na nov, verovatno jedinstven način kod nas. Svi koji traže pomoć iz opštinskog budžeta, a koji su radno sposobni upućuju se na rad u jedno od dva javna preduzeća gde im se radni dan računa 1.500 dinara.

Predsednik Mićić kaže da je ovakva dodela socijalne pomoći već počela da daje rezultate u vidu smanjenja zahteva. Međutim mišljenja korisnika su podeljena. Jedni negoduju, a drugi odrađuju odobrena sredstva.

– Suočeni sa velikim brojem zahteva za socijalnu pomoć i nedovoljnim sredstvima u budžetu morali smo da nađemo neko rešenje koje će zadovoljiti korisnike i omogućiti optimalno trošiti budžetska sredstva. Najlogičnije je bilo da svim tražiocima koji su radno sposobni omogućimo da zarade potreban novac. Opština je potpisala sporazum sa JP „Ljubovija“, JKP „Standard“ i Centrom za socijalni rad. Tako se sada svi koji traže socijalnu pomoć, a sposobni su za rad, upućuju u jedno od dva javna preduzeća gde odrađuju novac koji im je odobren. Korist je obostrana jer javna preduzeća ne moraju da angažuju dodatnu radnu snagu za pojedine poslove – objašnjava predsednik Mićić novi način raspodele sredstava socijalno ugroženim stanovnicima.

Naknada za osmočasovno vreme je 1.500 dinara, ada je u početku bilo velikih negodovanja korisnika.

– Svašta sam preživljavao, od napada: „Zar ja da ti čistim ulice“ do psovki i kletvi. Vremenom su nove okolnosti prihvaćene i već se dešava da korisnici sami traže da rade, a broj zahteva za pomoć se smanjio – kaže Mićić.

Korisnici, uglavnom oni koji godinama dobijaju socijalnu pomoć iz opštinskog budžeta, u početku su ovu odluku dočekali na nož. Pojedini i sada negoduju, a većina ne želi da javno o tome priča.

– Neću da se slikam, ni da pričam. Sve sam rekla predsedniku u oči. Neće ni njegovo večno trajati – besno govori sredovečna žena koja je odbila rad u „Standardu“.

Drugačije misli Živko Marković (50) iz sela Alin Grm. Prvi put je, veli, tražio pomoć, i sada u javnom preduzeću odrađuje dodeljenu sumu.

– Šta da ti kažem, odobrili su mi, ali da odradim u javnom preduzeću.

Kad ne može bolje, dobro je i ovo. Kriza je, vidiš i sam, iz ove kože se ne može. Ako kukaš, sigurno, biće još gore. Bolje išta nego ništa – priča Živko, koji sa suprugom živi od 5.600 dinara socijalne pomoći koju ona dobija.

Objavio BLIC.RS

Kamera prelaz Šepak

Kamera na granici ŠEPAK live

    KLIKOM OVDE POGLEDAJTE KAMERU UŽIVO NA PRELAZU ŠEPAK    

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Pratite nas