Tri godine bez plate čuvaju srušeni pogon

0

Iako već tri godine nisu primili platu, preostalih 37 radnika beogradske firme „Dekotre pauer“ – ogranak Loznica, svakodnevno dolazi na posao.Svi radnici nekadašnjeg „Viskozinog“ pogona „Energetika“ raspoređeni su na radno mesto portira i po smenama čuvaju turboagregat, jedinu vrednu imovinu, čijom prodajom se može dobiti nekoliko miliona dinara.

– Obezbeđujemo upravnu zgradu sa bezvrednim kancelarijskim nameštajem, zgradu crpne stanice u kojoj nema ništa i taj turboagregat. Čuvamo sve što je od gvožđa i što može biti ukradeno i prodato kao sekundarna sirovina – kaže radnik Miloje Nikolić, predsednik sindikata ASNS.

On dodaje da rade po 12 sati u fabrici bez struje, pa provode vreme u portirnici, gde noću pale sveću.

Radnici od poslodavca traže da prekine agoniju, da nađe rešenje ili da ih pošalje na biro, gde bi primali po 12.000 dinara.
Svaki obilazak hale je rizičan jer su svuda rupe duboke nekoliko metara, a radnici kažu da je noću najgore.
– Komandirima smena je naređeno da organizuju dežurstvo, uz precizno vođenje evidencije ko obezbeđuje objekat. Zahteva se i noćni obilazak turboagregata, a ako se ne pridržavamo naredbe, onda zbog nesavesnog obavljanja posla dobijamo upozorenja pred otkaz – priča Nikolić. Tvrdi da socijalno osiguranje nemaju od septembra 2012. godine.

Tužili su firmu, neki radnici su namireni, ali neki još čekaju obeštećenje.
Među 12 radnika koji su dobili opomenu pred otkaz je i Radosav Marjanović, kojem se zamera da je nesavesno obavlja svoj posao smenovođe.

– Dosadilo nam je da dolazimo u ovu ruinu od fabrike koja je nekada grejala dobar deo grada. Rešio sam da ostanem jer se nadam da ću barem nešto dugovanja namiriti – kaže Marjanović.
Slobodan Pavlović, direktor „Dekotre pauer“ – ogranak Loznica, koji ima kancelariju u gradu jer u firmi nema struje, kaže da je veliki problem to što su radnici pokrenuli tužbe.

– Poslodavac je predlagao da se imovina proda po realnoj ceni, a ne preko izvršitelja. Firma je za rešavanje viška zaposlenih 2008. i 2012. godine i izmirenje njihovih potraživanja isplatila četiri miliona evra za 111 radnika. Dosad je prodato opreme za 40 miliona dinara, a od toga je 17-18 miliona otišlo po tužbama, a više od 20 za troškove advokata i izvršitelje – objašnjava Pavlović.

U fabrici struje nema od prošlog septembra, a voda će biti uvedena ovih dana.
S.Pajić IZVOR BLIC ONLINE foto S.Pajić

bonatti devojka leta

Оставите одговор

Kamera prelaz Šepak

Kamera na granici ŠEPAK live

    KLIKOM OVDE POGLEDAJTE KAMERU UŽIVO NA PRELAZU ŠEPAK    

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Pratite nas