Deponija pod nadzorom, rad na gašenju i sanaciji u toku ( Video)
Požar koji je izbio 28. juna na gradskoj deponiji još uvek nije u potpunosti ugašen. Vatrogasne i komunalne ekipe neprekidno su na terenu, a aktivnosti na gašenju i sanaciji odvijaju se bez prekida.
Na terenu su angažovani pripadnici Sektora za vanredne situacije iz Šapca, Vatrogasno-spasilačka jedinica iz Loznice, tri dobrovoljna vatrogasna društva, kao i predstavnici komunalnih preduzeća i privatnih firmi sa 14 kamiona i mehanizacijom. Pored gašenja, vrši se i tamponiranje i hlađenje zemlje, kako bi se sprečilo dalje širenje vatre.
Požar je do sada zahvatio oko 3.000 hektara površine deponije, a dodatni izazov predstavlja vetar koji menja pravac i otežava kontrolu širenja dima. Stručne ekipe procenjuju da će radovi potrajati još nekoliko dana, u zavisnosti od vremenskih uslova.
Načelnik Odeljenja za vanredne situacije, Ivan Spajić, apelovao je na građane da prate zvanične informacije i ponašaju se odgovorno:
„Kvalitet vazduha se redovno prati, a svi parametri su dostupni javnosti. Podsećamo da je strogo zabranjeno paljenje vatre na otvorenom prostoru. Kazne su stroge, a posledice mogu biti ozbiljne.“
S obzirom na povećan rizik od požara tokom letnjih meseci, nadležne službe podsećaju da i najmanje nepažnje može dovesti do velikih posledica po životnu sredinu i bezbednost građana.


