Voda u Zajači zagađena, reššenje u magistralnom vodovodu

Voda sa seoskog vodovoda u Zajači nije ispravna za piće i pripremu hrane, i dok se očekuju najnoviji rezultati analize Zavoda za javno zdravlje u Šapcu, meštani i nadležni u gradskoj upravi Loznice smatraju da je rešenje u izradi centralnog magistralnog vodovoda.

Član Gradskog veća zadužen za javna preduzeća i ustanove Dobrosav Dobrić rekao je Tanjugu da, nakon što je stigao izveštaj Zavoda iz Šapca da voda sa lokalnog vodovoda u Zajači sadrži veće količine teških metala, pre svega arsena i antimona, stanovištvu je obezbeđena pitka voda cisternama JKP „Vodovod i kanalizacija“.

„Formirana je Radna grupa koja je odmah izašla na teren, a tokom vikenda očišćeni su kaptažni bazeni i drenažni kanali u cilju da se utvrdi količina otpadnih materija u vodovodu“, rekao je Dobrić.

Prema njegovim rečima izvršena je i dezinfekcija rezervoara hlorom, a nakon današnjeg uzimanja uzorka sa svih izvorišta, utvrdiće se da li je zagađenje nastupilo kao posledica nekakvih eruptivnih pomeranja, pri čemu su teški metali dospeli u vodu sa površine ili iz dubine zemlje, tako što je voda „udarila“ u neku rudnu žicu koja je dovela do nedozvoljene količine teških metala u njoj.

Na terenu se neprekidno nalaze ekipe JKP „Vodovod i kanalizacija“ i „Naš dom“ koji sprovode mere Zavoda, rekao je Dobrić, dodajući da će se sutra, nakon dobijenih najnovijih rezultata, odlučiti o sledećim koracima.

„Pretpostavljam da se nastavlja sa dezinfekcijom i praćenjem situacije“, rekao je on, ukazujući da će, ukoliko to ne bude dovoljno Gradsko veće, koje je ranije usvojilo predlog „Vodovoda“, pristupiti izradi centralnog magistralnog vodovoda do Zajače.

Prema njegovim rečima, izvršiće se fizička zaštita izvorišta, verovatno betonskim ogradama da se, ako je zagađenje nastalo kao posledica erozije zemljišta, spreči ponavljanje do izgradnje vodovoda.

„Grad trenutno ne može samostalno da isfinansira taj projekat, ali smo planirali da u saradnji sa Republikom u ovoj godini rešimo pitanje vodosnabdevanja Zajače“, rekao je Dobrić.

Predsednik mesne zajednice u Zajači Slobodan Živanović rekao je Tanjugu da se voda trenutno koristi samo kao tehnička, a da je za građane obezbeđena cisterna sa pijaćom vodom.

„U petak kada smo dobili dopis Zavoda za javno zdravlje da je voda neispravna, a već u subotu su ispraznili rezervoar i očistili ga. Danas su ga hlorisali i ponovo uzeli uzorke“, rekao je on.

Prema njegovom mišljenju, ukoliko u vodi ima teških metala mora se pristupiti dovođenju vode iz grada, a pošto je već urađen projekat treba ga i sprovesti ali, kako kaže, bez pomoći države neće moći da se realizuje.

Stanovnik Zajače Dragica Mihailović rekla je Tanjugu da su stanovnici tog mesta zabrinuti zbog zdravlja i ukazuje da su se problemi pojavili nakon što je rudnik privatizovan.

„Ranije je voda kontrolisana i hlorisana, ali otkada je rudnik promenio vlasnika vodu više niko ne kontroliše“, rekla je Mihailovićeva, dodajući da se kada pada kiša iz pravca rudnika mulj sliva u naselje.

Prema analizi Zavoda za javno zdravlje Šapca, od 10 uzetih uzoraka vode za piće iz seoskog vodovoda u Zajači, sedam je neispravno zbog prisustva povećane koncentracije teških metala, dok je u pet registrovano i prisustvo bakterija indikatora fekalnog zagađenja.

„Zbog ukrštene kontaminacije sa bakterijama fekalnog porekla, kao i zbog zagađenosti teškim metalima, voda ne treba da se koristi ni za kupanje, navodnjavanje i napajanje stoke“ saopštio je Zavod.

Izvor: Tanjug

Kamera prelaz Šepak

Kamera na granici ŠEPAK live

    KLIKOM OVDE POGLEDAJTE KAMERU UŽIVO NA PRELAZU ŠEPAK    

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Pratite nas