Ovako se firme snalaze sa poslovnim događajima u vreme izolacije

Većina firmi, komapanija i startapova preselila je svoje poslovanje iz kancelarije, u domove zaposlenih. Neki su odmah bili spremni da se prebace na rad od kuće, dok je drugima bilo potrebno da se priviknu i pripreme za ovakav sistem rada.

Određeni poslovi zahtevaju mnogo više interakcije sa kolegama, od drugih, pa je bilo potrebno pronaći način kako da posao što manje ispašta. Kako kolege održavaju kontakt i kako struktura jedne firme funkcioniše u ovakvim uslovima rada? Evo nekih odgovora.

Poslovne proslave i obeležavanje važnih datuma

Ako ste deo određene kompanije, i sami znate da kada se obeležavaju važni datumi za firmu, kao i veliki uspesi, organizacija vaše koroprativne proslave je krucijalna. Međutim, ukoliko neki od tih datuma pada u ovom periodu kada su sve aktivnosti ove vrste stopirane vaša proslava će morati da sačeka.

Za razliku od sastanaka, dogovora i timskog rada, proslave zaista nemaju alternativu, tako da će u ovom slučaju doći do odlaganja ili potpunog otkazivanja ovakvog događaja, to u mnogome zavisi od povoda ali i od budžeta kojima firma raspolaže. Novac koji ove godine nije uložen u proslavu, može se uložiti u zaposlene – u njihovu edukaciju ili obezbeđivanje boljih uslova za rad.

Održavanje redovne komunikacije zaposlenih

Pored mail-a, telefona i društvenih mreža, zaposleni bi trebalo da imaju poseban kanal komunikacije koji će biti namenjen isključivo za posao. U pitanju je posebna aplikacija za čet, ili mail koji se odnosi samo na firmu i na kolege, platforma koja ćešto transparentnije prikazivati sve u šta treba da budu upućeni zaposleni.

Među takvim aplikacijama neke od najpopularnijih su Workplace, koji nudi opciju Workchat-a kako bi komunikacija među zaposlenima mogla neometano da se odvija, zatim Slack i Trello gde se mogu beležiti, pratiti i ažurirati različiti podaci koji bi trebalo da budu transparentni kolegama u jednom timu. Takođe, i ove aplikacije imaju svoje chat-ove.

U okviru ovakve platforme timovi mogu imati svoje podgrupe, kao i oni zaposleni koji zajednički rade na određenom projektu. Ovakav način komunikacije je važan kako bi se osiguralo da se informacije ne rasipaju, i da komuniciranje bude što efikasnija.

Takođe, važno je da se privatni četovi odvajaju od poslovnih jer, s obzirom na činjenicu da se radi od kuće, ukoliko se svi četovi odvijaju na istim platformama, zaposleni će imati osećaj kao da su konstatno prikovani za svoj posao.

Timski sastanci i zajednički rad

Svi sastanci se premeštaju na naše ekrane, te će ovo biti peirod kada će mnogi zaposleni često imati Skype ili Zoom sastanke. Ove platforme za komunikaciju omogućavaju održavanje grupnih video poziva, putem kojih mogu da se održe sastanci neohodni za funkcionisanje jednog kolektiva.

Važno je reći da su ovakvi sastanci prilično neophodni i trebalo bi da budu učestaliji od regularnih sastanaka, s obzirom da su oni glavna spona koju će kolege imati u ovom periodu.

Bez obzira na posvećenost poslu, rad u kućnim uslovima za mnoge je prilično izazovan, posebno ako se nikada do sada nisu susreli sa istim, pa je potrebna podrška kolektiva i održavanje radne atmosfere, što se upravo postiže video sastancima.

Ovakvi sastanci se mogu održavati sredinom meseca, ili na kraju onda kada se sumira rad zaposlenih, mogu se vršiti u okvriu tima, departmana, ali i pojedinačni ukoliko je potrebno.

Period edukacije – vreme je za ovladavanje novim veštinama

Mnoge firme i privrednici se trenutno suočavaju sa smanjenim obimom posla, pa iz tog razloga koriste ovaj višak vremena kako bi zaposlenima dali priliku da se usavršavaju i edukuju u oblasti u kojoj rade. U kompanijama se za ovakve stvari često ne nađe dovoljno vremena, zato je sada idealan trenutak upravo za to.

Deo edukacije zaposleni mogu da rade samostalno, a u nekim slučajevima mogu biti organizovane i grupni seminari, odnosno webinari na kojima će se govoriti o određenoj značajnoj temi koja može unaprediti rad pojedinca, a potom i čitave kompanije.

Ovo je period u kome je svakom pojedincu potrebno mnogo podrške, a jedan uigran sistem kao što je kompanija ili firma to zaista može dati svojim zasposlenima tako što će kreirati način rada koji će ispunjavati njihovo vreme i biti sigurno utočište od trenutne situacije.

Kamera prelaz Šepak

Kamera na granici ŠEPAK live

    KLIKOM OVDE POGLEDAJTE KAMERU UŽIVO NA PRELAZU ŠEPAK    

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Pratite nas